Оздоблення сходів ламінатом покращує не лише зовнішній вигляд конструкції, а й дозволяє забезпечити її комфортну експлуатацію. Однак, щоб отримати хороший результат, дуже важливо правильно підібрати і укласти ламінат. Плюси та мінуси обробки ламінатом • Обшивка сходової конструкції ламінатом має багато переваг:
• Ефективно пригнічується шум кроків сходами. Особливо це актуально при металевих сходах;
• Забезпечується естетичність конструкції. Вироби зовні схожі на паркет. Крім того, різні декоративні імітації дозволяють підібрати максимально підходящі до інтер'єру плити;
• Завдяки теплоізоляції забезпечується зручність використання сходів. Особливо актуальний цей фактор для конструкцій з бетону та металу;
• Матеріал є вогнетривким. При випадковому контакті покриття з сірником або сигаретою на поверхні виробу не залишається пропалених слідів;
• Доступність оздоблення. Матеріал має невисоку ціну;
• Простота догляду за покриттям. Для очищення ламінату достатньо лише трохи протерти його вологою ганчіркою.
Але оздоблення сходів ламінатом має й деякі недоліки. Матеріал чутливий до підвищеної вологості. За таких умов виникає деформація плит, матеріал може потріскатися та розшаруватись. Також укладання виробів повинне проводитися строго на рівну поверхню. Навіть маленькі нерівності здатні призвести до неякісного укладання ламінату на щаблі.
Критерії вибору
При виборі матеріалу для обробки сходового прольоту в будинку, слід звернути увагу на технічне призначення виробу та його клас. У цьому класовий показник свідчить про зносостійкість матеріалу. Друга цифра в маркуванні класу виробу вказує на товщину верхнього шару, що ламінує. За призначенням ламінат ділять на: • Побутовий. Класове маркування починається з цифри 2. Мають низьку ударостійкість;
• Комерційний. Класове маркування починається з цифри 3. Вироби з маркуванням 32 та 33 мають середню та високу ударостійкість відповідно.
Ламіновані плити з маркуванням 31 мають невисоку зносостійкість. Їх можна використовувати для обробки сходів, які рідко використовуються. Середній термін експлуатації матеріалу складає 2-3 роки. Вироби із класом міцності 32 мають середній рівень зносостійкості. Вони розраховані на часте використання невеликою кількістю людей. Прослужить таке покриття близько 4-5 років. Ламінат із класом 33 відноситься до найбільш зносостійких виробів. Він здатний витримувати постійне активне використання поверхні великою кількістю людей. Термін експлуатації такого матеріалу складає 5-6 років.
При виборі обробки для сходів також слід звернути увагу на зовнішній вигляд виробів та текстуру їхньої поверхні. Матеріал може мати різні кольори. Колірна гама ламінату повинна підбиратися відповідно до стилю та кольорів оформлення кімнати, в якій встановлені сходи. При цьому важливо, щоб матеріал не зливався з покриттям підлоги і обробкою стін. Плити можуть бути гладкими або текстурованими. Текстуровані вироби імітують рельєф деревини та виглядають дуже естетично. Однак у процесі експлуатації у виїмках може накопичуватися сміття. Тому зручнішими у догляді є гладкі плити. Також важливим критерієм при виборі ламінату є показник ковзання його поверхні. Щоб використання сходів було максимально безпечним, для оздоблення щаблів бажано вибирати вироби з найменшими показниками ковзання.
Особливості та види крайових профілів
При оздобленні сходів ламінатом, для декорування та захисту від пошкоджень зовнішніх кутів сходів, використовуються спеціальні накладні куточки. Ці вироби також можуть називатися крайовими поріжками або молдингами. Монтаж такої деталі обшивки здійснюється на клей або за допомогою шурупів. Крайовий або сходовий профіль для ламінату може бути виготовлений з матеріалів:
• Метал. Такі вироби використовуються для механічного захисту кутів і як протиковзкі накладки;
• Дерево. Виріб має тривалий термін експлуатації та навіть може підлягати частковому ремонту;
• Пластик. Такий молдинг відрізняється невисокою вартістю та простотою монтажу. Зазвичай він фіксується за допомогою клею;
• Ламінат. Спеціалізований акссесуар, з покриттям, що повністю збігається за текстурою та кольоровим оформленням з основними плитами.
Монтаж крайових профілів з ламінату проводиться на прикручений до кута ступеня металевий профіль. Молдинг одягається на профіль, завдяки чому точки фіксації виробу залишаються непомітними.
Як обробити драбину ламаминатом
Оздоблення ламінатом сходів легко може здійснюватися своїми руками. Але щоб зробити якісне оздоблення сходів плитами з ламінату, підготовчі та монтажні роботи необхідно проводити в такій послідовності: • Підготувати всі необхідні для роботи інструменти та витратні матеріали.
• Підготувати поверхню сходів до оздоблення.
• Прорахувати необхідні розміри та кількість матеріалу, а також, при необхідності, зробити його розкрій.
• Виконати обробку сходів ламінатом.
Після монтажу плит ламінату на сходову конструкцію, поверхня сходів не потребує додаткової обробки чи оздоблення.
Інструменти та матеріали
Для обробки сходів, будуть потрібні такі інструменти та матеріали:
• Клеюча суміш з маркуванням «для укладання паркету»;
• Електролобзик. Інструмент потрібний для різання плит. Незважаючи на податливість ламінату, використання інших пристроїв для різання небажано, оскільки зріз може вийти нерівним, і матеріал буде зіпсований. Альтернативою може стати ножівка по дереву чи болгарка;
• Куточки, або крайовий профіль, що підходить за кольором та функціональними особливостями;
• Листи фанери або пробковий рулон. Використовується як підкладка під оздоблювальний матеріал, для забезпечення шумоізоляції;
• Простий олівець та лінійка. Використовуватимуться для нанесення розмітки на поверхню виробів;
• Металевий профіль;
• Киянка;
• Рулетка;
• Будівельний рівень;
• Зубчастий шпатель;
• Ламінат.
Якщо планується монтаж куточків до сходів за допомогою шурупів, то ці витратні матеріали також будуть потрібні, в комплекті з шуруповертом або викруткою.
Підготовка сходів
Принцип проведення підготовки основи перед облицюванням сходів декоративним покриттям залежить від матеріалу, з якого виготовлені сходи. Дерев'яні та бетонні сходи за 24 години до початку робіт необхідно обробити ґрунтовкою глибокого проникнення. Однак перед цим конструкція має бути ретельно очищена від сміття. Для підготовки металевих щаблів достатньо їх просто протерти. Наявні нерівності на сходах важливо зашліфувати. Також поверхню можна вирівняти шпаклівкою або спеціальною наливною сумішшю, що самовирівнюється. Найбільш швидко та ефективно проводиться вирівнювання щаблів шляхом приклеювання до них фанерної підкладки.
Розрахунок та розкрий ламінату
Для зручного розкрою ламінату, з аркуша щільного паперу або картону виготовляється повнорозмірний шаблон проступу та підсходинки. Для цього вимірюється їх довжина та ширина, які переносяться на підготовлений лист. При ступенях різних розмірів потрібне виготовлення окремих шаблонів. Зробивши шаблони, їх прикладають до ламінату та обводять олівцем. Після цього по розмітці проводиться підрізування матеріалу. При використанні різних шаблонів, заготівлі та відповідних ступенів необхідно нумерувати, щоб при монтажі не переплутати.
Оздоблення
Декорування сходів ламінатом проводиться в кілька етапів:
На поверхню підсходинки за допомогою зубчастого шпателя наноситься шар клею. Поверх клейового складу укладається відповідна заготовка. При цьому ламінат необхідно строго вирівняти по краях підступника, злегка простукати гумовою киянкою, і придавити важким предметом для надійної фіксації. Проступ промазується клейовим складом за допомогою зубчастого шпателя. До проступу щільно прикладається відріз ламінату відповідного розміру, вирівнюється та фіксується. За таким же принципом від верхніх сходів до нижніх, фіксується оздоблення, що прикрашає сходи, з ламінату. На висихання клейового складу витрачається близько 24 годин, протягом яких використовувати сходи не можна. Після цього на кути сходів можна встановити захисні крайові профілі. Для фіксації металевих молдингів підходить лише кріплення шурупами. Інші види декоративно-захисних елементів можуть монтуватися до кутів сходів на клей. Після встановлення металевих куточків сходи можуть використовуватися відразу. Клейовий спосіб фіксації передбачає необхідність очікування ще 24 години перед експлуатацією конструкції.